A rendezvényt Kardos Károly,
Körösladány polgármestere nyitotta meg, aki elmondta, hogy az eseménynek üzenete van. — Az üzenet pedig az, hogy ma Magyarországon megbecsülik azokat az elődöket, akik a maguk idején sokat tettek a nemzetért, az országért és ténykedésüket, cselekedeteiket nem hagyja a múlt homályába veszni-fogalmazott a polgármester.
Beszédet mondott Puskás Imre, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. A helyettes államtitkár kifejtette, hogy fontos emlékezni a magyar történelem kiemelkedő, nemzetünkért sokat tett személyiségeire.

Dankó Béla országgyűlési képviselő is részt vett a beruházás átadását
—„Az a nép ugyanis, amely nem képes az elődeire felnézni, méltó módon a végső nyughelyüket megőrizni, múlékony a történelem színpadán —mondta el Puskás Imre. — Olyan család előtt tisztelgünk, amelynek tagjai adományokkal, építéssel, vagy éppen azzal, hogy hivatalt viseltek, és tették ezt annak érdekében, hogy az ügyek haladjanak, az emberek boldogulása előrébb jusson.”
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnökebáró Wenckheim Béla életéről emlékezett meg, akit mások mellett itt temettek el. A báró a magyar nemzetépítés egyik legfontosabb időszakában több területen is szerepet vállalt. Támogatta a lóversenyzést, a meginduló sportéletet, részt vett a nemzeti kaszinó alapításában és gazdasági egyesületet is vezetett. 1848-49-ben főispáni tisztséget vállalt Békésben, de a szabadságharc bukása után bujdosni kényszerült. A kiegyezést követő első magyar kormány belügyminisztere lett, később pedig egy rövid időre a miniszterelnöki posztot is betöltötte.

Megújult a Wenckheim kripta Körösladányban
A megújult kriptakápolnát dr. Kiss-Rigó László, Szeged-csanádi püspök áldotta meg. A kápolna a Wenckheim család családi sírboltja is egyben, ahol részben mellszobrok és fali domborművek, a sírkamrában pedig a családtagok koporsói láthatóak. A kápolna és a kripta Id. Czeigler Antal tervei szerint épült 1825-1826 között klasszicista stílusban.Valószínűleg a Pollack Mihály műtermében dolgozó fiatal Ybl Miklós egyik első munkája. Az épület a római Pantheon kicsinyített másának tekinthető.
-kt-