Hírek - Dankó Béla

Átadták Kondoroson a felújított Batthyány-Geist Kastélyparkot

Átadták Kondoroson a felújított Batthyány-Geist Kastélyparkot
2015. október 6-án ünnepélyes keretek között, az Aradi Vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezésen adták át Kondoroson a felújított Batthyány-Geist Kastélyparkot. A rendezvényen jelen volt L. Simon László a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Dankó Béla és Vantara Gyula országgyűlési képviselők, Gajda Róbert kormánymegbízott, Ribárszki Péter Kondoros város polgármestere, valamint Geist Gyula dédunokája dr. Patay Géza és családja.

L. Simon László elmondta: A Kormány elindított egy olyan programsorozatot, amely Magyarország vidéki épített örökségének megóvását, felújítását, újra értelmezését és a jövő számára való átmentését tűzte ki célul. A Nemzeti Kastélyprogramban eredetileg két Békés megyei kastély, a geszti Tisza- és a szabadkígyósiWenckheim-kastély felújítása szerepelt, ám a térség országgyűlési képviselőinek közbenjárásnak köszönhetően a kondorosi kastély is 1 milliárd Ft-ból újulhat meg.


Batthyány-Geist Kastélypark

Átadták Kondoroson a felújított Batthyány-Geist Kastélyparkot

 



Dankó Béla országgyűlési képviselő elmondta, hogy a vadászkastélyt gróf Batthyány László 1844 és 1851 között építette. Itt alakult meg az ország első hivatalos vadásztársasága, sőt az építtető 1851-ben a társaság rendelkezésére is bocsátotta a kétszintes, romantikus stílusban épült kastélyt. Batthány László 1858-ban a gyulai származású Geist-családnak adta bérbe a kastélyt, már az új bérlő alatt épült meg a hozzá csatlakozó, Ybl Miklós által tervezett kápolna. A vadászkastélyban és a hozzá tartozó területen kapott gazdatiszti állást Petőfi Sándor öccse, István is, aki 1858-tól 22 esztendőn keresztül dolgozott a birtokon. A második világháború végén a Geist-család elmenekült, a kastélyt államosították, majd iskolaként, termelőszövetkezeti központként működött. Állagát sikerült megőrizni a rendszerváltásig, ám ekkor egy rosszul sikerült magánosítás miatt rendkívül nagymértékben leromlott az állapota. A kondorosi önkormányzat végül 1993-ban megvásárolta a kastélyt, majd 2003-ban a hozzá tartozó kertet is. Ez utóbbi megújítása fejeződött be az átadási ünnepségre.

L. Simon László a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és Dankó Béla  országgyűlési képviselő

 

L. Simon László a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és Dankó Béla  országgyűlési képviselő is jelen volt az átadáskor





Dankó Béla kiemelte azt az összefogást, kezdeményezést, amelyet kondorosi civil szervezetek tettek évekkel ezelőtt. Hiszen a hivatalos pályázati forrásból elvégzett felújítás előtt a helyi civilek az önkormányzattal összefogva igyekeztek több éven keresztül ezt a munkát elindítani. Így indulhatott el a park rendbetétele, az elhalt nem ideillő fák kivágása, eljutva odáig, hogy sikerült egy pályázatot beadva forrást találni a Kastélypark teljes felújítására.

A kastélyt övező 4,5 hektáros kastélykertet, 204 millió forintos kormányzati és uniós támogatás segítségével varázsoltak újjá. A történeti és terepkutatás alapján feltárt úthálózatot helyreállították, a terepkutatás során feltárt kerti filagóriát rekonstruálták, a díszmedencét felújított, a park tájidegen növényeit kivágták, helyreállították a korabeli állapotokat.