Hírek - Dankó Béla

Túzokvédelem fejlesztése Dévaványán

Túzokvédelem fejlesztése Dévaványán
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága a dévaványai Réhelyi Látogatóközpontban 2 uniós projekt kezdetét jelentette be.
A két projekt megvalósítására elnyert uniós támogatás összesen több mint 1 milliárd Ft.
Tirják László, a Nemzeti Park igazgatója tájékoztatta a jelenlévőket a két beruházás részleteiről, melyek természetesen egymással összhangban valósulnak meg.
 
devavanya_tuzok_4
Túzokvédelmi Mintaterület
 
Az egyik projekt részeként a Túzokvédelmi Mintaterület fejlesztése valósul meg, vagyis a kerítéssel elzárt 400 hektáros terület rendbetételét végzik el, emellett a Réhely környéki gátakat és csatornákat tüntetik el, a puszta eredeti állapotának visszaállítása érdekében. Mindkét beruházás a tájegység emblematikus madárfaja a túzok (Otis tarda) életfeltételeinek javítását és fajvédelmi programját szolgálja. A Békés megye északi részén élő túzokállomány mindenkor a legnagyobb, legerősebb állománynak számított a Kárpát-medencében, jelenleg is a hazai állomány több, mint egyharmadát adja Békés megye. A Dévaványa és Ecsegfalva térségében fekvő határrészeken kialakított területen rendszeresen, mind a téli, mind a dürgési időszakban a hazai állomány 10-15 %-a, mintegy 150-250 példány összpontosul.

A másik uniós projektnek köszönhetően pedig a magyar szürkemarha és magyar házi bivaly állományainak téli tartási helyének fejlesztése valósul meg. Új állattartó telep, új bivalyistállók és szürkemarha szárnyék épülhet meg.

A nyitórendezvényen Valánszki Róbert, Dévaványa város polgármestere reményeit fejezte ki, hogy a most megvalósuló fejlesztésekkel nőhet mind a látogatóközpont, mind a város turisztikai vonzóereje, hiszen egyedülálló túzokvédelem zajlik a Nemzeti Park területén.

Uniós Forrásból valósul meg a fejlesztésKörnyezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében történik a fejlesztés tájékoztatott Dankó Béla Oországgyűlési képviselő
 
Dankó Béla országgyűlési képviselő elmondta, hogy a munkálatok a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program, Élőhelyek és fajok természetvédelmi helyzetének javítása, a természetvédelmi kezelés és bemutatás infrastruktúrájának fejlesztése című kiírásának köszönhetően valósulnak meg. Ebben a felhívásban Békés megye 8 támogatott pályázata 2,3 milliárd Ft fejlesztést hoz a térségbe, melynek nemcsak a környezeti, de gazdasági és turisztikai hatása is lesz. A képviselő kifejtette, hogy Békés megye alapvetően mindig is a környezethez és mezőgazdasághoz állt közel, a közeljövőben pedig nagy érték lesz az egészséges környezetben történő termesztés és élelmiszer-előállítás, így érdemes ezen terülteket fejleszteni. Dankó Béla a továbbiakban elmondta még, hogy az itt tevékenykedő felelős gazdák nélkül a természetvédelmi célok se valósulhatnának meg, továbbá kiemelte, hogy 3100 milliárd forint fordítható környezetvédelemre a 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban, ami 500 milliárd forinttal több, mint az előző időszakban erre a célra rendelkezésre állt.